ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY !!!

Czekolada... któż jej nie lubi, chyba nie ma takiej osoby, a jak już to wyjątki.
Jest niezastąpiona, gdy mamy smaka na coś słodkiego, rozpieszcza nas wtedy swoim smakiem. Nieważne czy mleczna, biała, deserowa, z orzechami, rodzynkami czy też innym nadzieniem, każda tak samo rozpływa się w ustach. 
A jakie właściwości sie za nią kryją?

 


Czekolada pochodzi z Ameryki Południowej. Tam właśnie rośnie kakaowiec właściwy zwany też drzewem kakaowym z którego to pochodzi proszek kakaowy - kakao i masło kakaowe, będące głównymi składnikami czekolady. 

Czekolada to nie tylko cukier, tłuszcz i zbędne kalorie, to także źródło wielu wartości odżywczych (przede wszystkim znajdują się w gorzkiej czekoladzie).
Czekolada zawiera tryptofan, który przekształcany jest w serotoninę w organizmie. Ta z kolei bierze udział w szeregu procesów w naszym organizmie. Jest to jeden z neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Zwiększany jest także poziom glukozy we krwi. Oprócz tego, pod wpływem czekolady zwiększany jest poziom endorfin, a więc hormonów szczęścia. Nasz nastrój i samopoczucie poprawiają się.

Czekolada znana jest także jako jeden z najpopularniejszych afrodyzjaków. Związane jest to z dostarczaniem do organizmu glukozy, kofeiny, teobrominy oraz fenyloetyloaminy. Ta ostatnia to tzw. „hormon miłości”. Dzięki kofeinie i teobrominie następuje zwężenie naczyń krwionośnych, co powoduje podniesienie ciśnienia krwi, pobudzenie organizmu, poprawę koncentracji. Nie jest odczuwane zmęczenie czy ospałość. Zwiększenie poziomu glukozy powoduje, iż organizm dostaje dużą ilość kalorii, a więc i energii… do działania. 

Ważny jest także fakt, iż w czekoladzie znajduje się dużo jonów magnezu. Magnez związany jest z wieloma procesami przebiegającymi w organizmie. Jest bowiem niezbędny do prawidłowej pracy mięśni, szczególnie mięśni prążkowanych serca, a także odpowiedzialny jest za prawidłową pobudliwość nerwowo-mięśniową, a także poprawę koncentracji szczególnie w trakcie nauki. 

Ciekawostką jest to, iż jest ona najmniej niebezpieczna dla zębów spośród innych słodyczy. Z ostatnich badań wynika, że zawiera substancje zapobiegające próchnicy. Jednak jak wszystkie słodycze czekolada zawiera węglowodany, które rozkładając się, szkodzą zębom. Ponieważ jednak pozostaje w ustach krótko, bo szybko się rozpuszcza i natychmiast ją połykamy, jest mniej szkodliwa niż np. karmelki czy cukierki typu toffi. Dla bezpieczeństwa warto jednak po zjedzeniu czekoladowych słodkości dokładnie umyć zęby.

Istotne abyśmy przy wyborze czekolady kierowali się nie tylko smakiem, ale przede wszystkim jej składem. Warto szukać na opakowaniu czekolady certyfikatu UTZ, który potwierdza przestrzeganie dobrych praktyk roniczych na plantacjach kakaowców - dzięki czemu otrzymuje się najwyższej jakości kakao, a przecież chcemy jesć tylko produkty najwyższej jakości. We wszystkich sklepach Lidl w asortymencie stałym znajdują się czekolady z takich właśnie ceryfikatem oraz co ważne, wysoką zawartością kakao. A NO I PAMIĘTAJMY !!!

Znalezione obrazy dla zapytania czekolada sałatka

Informacje pochodzą ze strony: https://portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-czekolady

Komentarze

Polecam z CENEO

Print Friendly and PDF