5 rad / świąteczne przejedzenie

Kto z nas nie zna tego okropnego uczucia przejedzenia podczas świątecznych uczt ??
Chyba nie ma takiej osoby :D
Bo jak odmówić sobie zjedzenia takich pyszności, które jakby nie było jemy tylko raz w roku :)


Jak uniknąć wzdęcia po jedzeniu?:
1. Mleko na zgagę. Zobojętnia kwasy żołądkowe, które cofając się do przełyku powodują nieprzyjemne uczucie pieczenia; aby złagodzić to niemiłe uczucie wypij 1/3-1/2 szklanki

2. Proste ćwiczenia na wzdęcia. Bezpośrednio po jedzeniu wysiłek fizyczny jest wręcz niewskazany, ale bardzo proste ćwiczenia mogą nam pomóc, jeśli dopadną nas wzdęcia i brzuch zaczyna przypominać balon: połóż się na plecach, nogi ugnij lekko w kolanach i powoli unoś pupę do góry, starając się nie odrywać kręgosłupa od podłoża

3. Leżakowanie. Jeśli czujesz, że zjadłaś za dużo, najlepiej nie siedzieć zgięty wpół, z ciasno zapiętymi spodniami; jeśli możesz, odpocznij kilkanaście minut w pozycji półleżącej, 

4. Otręby na śniadanie lub kolację. Wymieszaj je z jogurtem naturalnym, a unikniesz zaparć; możesz też wspomagać się suszonymi śliwkami - działają podobnie, usprawniając perystaltykę jelit.

Pomoc w razie przejedzenia:
1. Ruch. Trudno wstać od stołu z ciężkim brzuchem, ale spacer działa zbawiennie. Po pierwsze wyprostowani dajemy więcej miejsca żołądkowi i przestajemy go naciskać. Po drugie chodzenie uruchamia wszystkie pompy tłoczące krew organizmie. Poprawia się krążenie w całym układzie trawiennym oraz zwiększa perystaltyka jelit. Lepsze ukrwienie i ruchy jelit sprawiają, że pokarm zaczyna się lepiej przesuwać. Już kilka minut spaceru przyniesie odczuwalną poprawę i da ulgę przeciążonemu żołądkowi.

2. Lekka gimnastyka brzucha. To proste ćwiczenie pobudza krążenie w układzie trawiennym i zapobiega zastojom pokarmu. Wstań, zrób wdech i wydech, a następnie, na bezdechu próbuj wciągnąć na chwilę brzuch: przyciągaj okolice żołądka i brzuch jak najbliżej kręgosłupa. Puść, odetchnij i powtórz ćwiczenie kilka razy. Jeśli podczas wciągania brzucha czujesz, że pokarm podjeżdża ci do przełyku, rób to ćwiczenie dopiero po spacerze.

3. Masaż brzucha w pozycji leżącej na plecach z podkurczonymi nogami, ruchami okrężnymi w kierunku od wątroby do lewej strony.

4. Ciepły okład na okolice wątroby (pod prawym łukiem żebrowym) wykonany np. z termoforu.

5. 
Kieliszek alkoholu. Mała lampka czerwonego wina lub pięćdziesiątka wódki z pieprzem lub gorzkiej żołądkowej poprawiają krążenie w jelitach i wspomagają trawienie. Warunek działania: pijemy tylko jeden kieliszek i ani grama więcej.

6. Filiżanka gorącej herbaty. Stary, skuteczny babciny sposób. Gorąca herbata (może być czarna lub zielona) rozgrzewa, pobudza wydzielanie soków żołądkowych oraz wspomaga trawienie tłuszczów. Jeśli się przejemy w ogóle należy unikać zimnych napojów i deserów, bo doprowadzają do skurczu jelit i nasilają dolegliwości.

7. Herbatka ziołowa na trawienie. Znakomitym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy ziół, które nie tylko rozgrzeją żołądek ale mają składniki poprawiające trawienie. Zaraz po jedzeniu warto wypić napar z rumianku, dzikiej róży, mięty lub werbeny. 2-3 godziny po zakończonym przyjęciu warto wypić filiżankę czerwonej herbaty, która przyspiesza przemianę materii. Jeśli nawet kilka godzin po uczcie czujemy się źle i mamy objawy niestrawności: zgagę, odbijanie, nudności - warto sięgnąć po napar z dziurawca.
8. Kompot z suszu. To wigilijne danie jest znakomitym antidotum na przejedzenie. Reguluje bowiem trawienie i pracę jelit. powinien być jednak ciepły.
9. Napój z octu jabłkowego. Łyżkę winnego octu jabłkowego zalewamy szklanka ciepłej wody i dodajemy odrobinę miodu. Mikstura ułatwia trawienie i poprawia przeminę materii.

10. Roztwór wodny „kropli żołądkowych”, zawierających wyciągi z kozłka lekarskiego, mięty pieprzowej, dziurawca, nalewkę gorzką, które wspomagają wydzielanie soku żołądkowego, uspokajają ruchy jelit i niwelują wzdęcia. Komentarze

Polecam z CENEO

Print Friendly and PDF