5 rad / mrożenie ciasta

Po świętach, czy też większych uroczystościach, powstaje zawsze ten sam problem 
- co zrobić z ciastem, którego upiekliśmy za dużo, a nie zdążymy zjeść, zanim stanie się czerstwe i niesmaczne - 
dobrym sposobem na to jest zrobienie bajaderek, czyli "śmietnikowych" ciasteczek,
 ale nie każdy je lubi i nie wszystkie ciasta można tak potraktować. 
Na pewno lepszym sposobem jest dość kontrowersyjne mrożenie ciast
A jakie ciasta możemy mrozić?? Jak ?? Jak długo?? I w jaki sposób je potem rozmrażać??

1. Co mrozić??
Mrozić możemy praktycznie każde ciasto. Wydawało by się, że tak potraktowane ciasta stracą wtedy na smaku - nic bardziej mylnego - serniki i babki po rozmrożeniu są bardziej wilgotne.

Nawet torty, ciasta z kremami i masami nic nie tracą po rozmrożeniu. Do mrożenia świetnie nadaje się też ciasto kruche (nieupieczone), a zamrożenie większej porcji takiego ciasta to świetny sposób, na wypiek dla niezapowiedzianych gości. Również surowe ciasto francuskie czy nawet drożdżowe nadaje się do mrożenia.
Nie powinno się natomiast mrozić ciasta z galaretką (po rozmrożeniu staje się ona grudkowata i wodnista), czy też ciast bezowych i makaroników.

2. Jak mrozić??
Wszystkie ciasta najlepiej mrozić, gdy są jeszcze świeże. Jeśli wiemy, że za dużo upiekliśmy, lepiej odkroić część i zamrozić od razu, niż pozwolić ciastu się zestarzeć. Dzięki temu po rozmrożeniu ciasto będzie świeższe.

Pamiętajmy o szczelnym opakowaniu (najlepsze są plastikowe pojemniki do mrożenia), dzięki któremu nasz wypiek nie przejdzie zapachem innych produktów, które trzymamy w zamrażarce. Blaty biszkoptu najlepiej szczelnie owinąć folią aluminiową.

Ciasta typu sernik i te z kremem najlepiej najpierw zamrozić bez przykrywania, a kiedy ciasto będzie już zmrożone, owinąć w folię.

3. Jak długo mrozić??
Mrożenie ciasta nie wpływa na jego smak i konsystencję, jeśli przechowujemy je w zamrażarce nie dłużej niż 3 miesiące. Trzeba pamiętać, że im szybciej zjemy takie ciasto, tym będzie smaczniejsze.

4. Jak rozmrażać??


Niezwykle ważny jest proces rozmrażania ciasta. Od tego zależy, jak ciasto będzie się prezentowało na talerzu.

Jeśli mrozimy upieczone ciasto drożdżowe, bez problemu możemy wstawić je na kilka chwil do mikrofalówki - potem smakuje jak świeże, dopiero co wyjęte z piekarnika. Jeśli jednak zamroziliśmy ciasto surowe, nie ocieplajmy go zbyt gwałtownie – nie wstawiajmy do gorącego piekarnika i nie podgrzewajmy w mikrofalówce, należy pozwolić mu dojść do temperatury pokojowej i podrosnąć.

Podobnie z tortami i ciastami z kremem – jeśli nie chcemy, by mrożenie ciasta zakończyło się porażką i krem nam nie popłynął, takie wypieki muszą rozmrażać się powoli.

Komentarze

Polecam z CENEO

Print Friendly and PDF