5 rad / ocet

Ocet to wodny roztwór kwasu octowego o charakterystycznym ostrym zapachu i kwaśnym smaku, zwykle 10-procentowy. Powstaje w wyniku fermentacji octowej alkoholu. Stosowany jako przyprawa zakwaszająca. Spożywany w nadmiarze jest szkodliwy, w niewielkich ilościach pobudza apetyt i sprzyja lepszemu trawieniu ciężkostrawnych potraw.

Rozróżniamy ocet spirytusowy - powstający w wyniku fermentacji spirytusu oraz ocet winny - powstający w wyniku fermentacji wina. 
Tyle teorii... a jak możemy go wykorzystać w domowym zaciszu poza jesiennymi przetworami??

1. Usuwa osady z kamienia w czajniku
. Wlej około pół butelki octu i uzupełnij wodą do linii osadu. Zagotuj. Jeśli osad zszedł, to wylej wodę i dokładnie wypłucz. Dla pewności możesz zagotować jeszcze raz cały czajnik z czystą woda i wylać ją. Jeśli po jednym gotowaniu część osadu jest nadal tam gdzie była, to pozwól wodzie ostygnąć i potem zagotuj jeszcze raz.

2. Czyści od środka ekspres do kawy.

3. Ułatwia ręczne mycie bardzo tłustych i zapieczonych garnków. Dodaj sporą ilość do zlewu z ciepłą wodą z płynem i namocz w tym garnek czy naczynie do zapiekania. Cały tłuszcz i brud zejdą o wiele szybciej.

4. Przetyka rury, ale tylko w parze z soda oczyszczoną. Wlej do odpływu szklankę octu z rozpuszczoną w niej torebką sody oczyszczonej (uwaga! będzie się bardzo pienić) i zostaw na kwadrans.Spłucz gorącą,wręcz gotująca się wodą.

5. Czyści i odkaża blaty kuchenne oraz podłogi ceramiczne i kamienne. Rozcieńcz ocet wodą i wycieraj jak zwykle. Ja wylewam trochę octu prosto na zmywak - tak jest najprościej.

6. Dezynfekuje lodówkę. Roztworem wody i octu (1:1) umyj całe wnętrze lodówki: wszystkie półki, szuflady i ścianki, a będziesz mieć pewność, że trzymasz żywność w czystym miejscu.

7. Przedłuż życie kwiatów ciętych. Dodaj do wody w wazonie 2 łyżki octu i 3 łyżki cukru. Kwiaty postoją dłużej. Musisz też pamiętać, żeby przyciąć łodygi kwiatów i regularnie zmieniać wodę.

8. Ocet do gotowania jajek. Jeśli dodasz 2 łyżki octu do wody z gotującymi się jajkami to skorupki nie będą pękać. Dzięki temu jajka będą się również szybciej i łatwiej obierać.

9. Wyczyść okna. Przelej nierozcieńczony ocet do butelki ze zraszaczem i myj nim okna. Wypoleruj czystą szmatką do sucha. Czyste okna i zero smug.

Komentarze

Polecam z CENEO

Print Friendly and PDF